تازه ها

يکشنبه 8 مهر 1397-19:43 کد خبر:37269

هجوم خریداران غیر بومی زمین برای ساکنان شمال کشوردردسرساز شده است

میهمانان ناخوانده!

انعکاس شمال - بنا بر مشاهدات خبرنگار ما و بر اساس اظهار نظرهای برخی از مشاوران املاک در شهرهای مختلف استان آمار فروش زمین و ملک به غیربومی ها طی ماه های اخیر رشد زیادی داشته است.


انعکاس شمال، سرویس اجتماعی: مدیرکل هواشناسی مازندران در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده که در طول سه سال اخیر 400 هزار نفر از مردم شهرهای اهواز، اصفهان، قم و تهران به سمت مازندران مهاجرت کرده‌اند. البته او این آمار را از قول یکی از معاونان دفتر امور اجتماعی استاندار نقل کرده است. این مدیر می گفت که آمار فوق در جریان برگزاری جلسه خانه کشاورز استان از سوی این مقام مسوول استانداری مطرح شد.

این در حالیست که بنا بر مشاهدات خبرنگار ما و بر اساس اظهار نظرهای برخی از مشاوران املاک در شهرهای مختلف استان آمار فروش زمین و ملک به غیربومی ها طی ماه های اخیر رشد زیادی داشته است. در گذشته فشار خرید ملک در ارتفاعات استان بود اما این روزها دیگر تفاوتی نمی کند. آنها با پرداخت مبلغی بیشتر از قیمت واقعی زمین به سرعت مالک زمین را متقاعد به فروش می کنند.

طوسی مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری دراین باره می گوید: آمارهای رسمی در این باره نداریم اما واقعیت این است که این اتفاق در حال رخ دادن است. اینکه در بسیاری از استان ها مشکل کم آبی داریم واضح و روشن است. اما این روزها شتاب خرید زمین از سوی ساکنان استان های دیگر شتاب بیشتری گرفته است.

برهمین اساس خریداران زمین ها بیشتر از ساکنان استان هایی هستند که در سال های اخیر برای تامین آب با مشکلات بی شماری روبرو بوده اند.اما واضح است که مازندران و گیلان نیز با تاثیر گرفتن از کاهش باران ها دچار کمبود آب شده اند. کمبودی که بنا بر اظهارات مسوولان امر بیش از 22 درصد تا مهر ماه امسال بوده است. اما با این وجود این کاهش ها در مقایسه با استان های گرم و خشک خیلی بچشم نمی آید و خیلی از ساکنان این مناطق برای دسترسی به آب  تمام اموال خود را به پول نقد تبدیل کرده و راهی سواحل خزر می شوند.

کاربری شمال درحال تغییر است؛ زمانی بحث، بحث ویلا و آخر هفته و تفریح بود حالا اما شمال دارد به پناهگاهی تبدیل می‌شود برای مردمی که از خشکسالی به ستوه آمده‌اند و دست‌شان هم به دهان‌شان می‌رسد؛ قمی‌ها، کاشانی‌ها، اصفهانی‌ها، خوزستانی‌ها و... به این لیست می‌شود استان‌های دیگری را هم اضافه کرد. اما ظاهراً سرلیست متعلق به اصفهانی‌هاست.با این حال، این روزها گفته می شود خریداران جدیدی هم برای زمین ها پیدا شده است! عراقی ها!هرچند که بر اساس قانون برای تملک اراضی از سوی محدودیت های زیادی وجود دارد اما همین قانون به آنان اجازه می دهد تا خانه مسکونی با شرایط خاصی خریداری کنند. از جمله این شرایط اجازه رسمی دولت ایران است.

اما این وضعیت در باره ساکنان استان های دیگر که برای ادامه زندگی شمال کشور را بر می گزینند  با خارجی ها متفاوت است. کریم از بنگاه داران منطقه مرکزی مازندران است. او در ایام کسادی بازار به کار بنایی می پرداخت و هزینه زندگی خانواده را از این طریق تامین می کرد. اما این روزها کار و بارش حسابی سکه شده است. او دیگر مراجعانش برای بنایی را رد می کند. می گوید خرید و فروش ملک این روزها خیلی بهتر از قبل شده است. همین چند روز قبل در مدت زمان کوتاهی چند قطعه زمین را افرادی از استان های همدان و خراسان خریدند.

او بر این باور است که خریداران غیر بومی وقتی برای خرید ملک قدم جلو می گذارند، خیلی اهل چانه زدن نیستند و با سهولت بیشتری معامله سر می گیرد.

صاحب یک مشاور املاک در غرب مازندران نیز اعتقاد دارد که اصفهانی های زیادی برای خرید ملک به رامسر و تنکابن آمده اند. حضور آنها باعث افزایش قیمت امکلاک در منطقه شده است بطوریکه خیلی از افراد بومی که قصد خرید زمین در منطقه را داشتند به دلیل گران شدن ملک، قدرت خرید ندارند.

او می گوید: زمینی که تا چند وقت قبل متری 300 تا 400 هزار تومان خرید و فروش می شد و تازه فروشنده بخاطر نبود خریدار حاضر می شد با چک چند ماهه زمین اش را بفروشد امروز بیش از دو برابر قیمت پیدا کرده و معاملات بصورت نقدی انجام می شود.

در روزگار نچندان دور تنها ویروسی که بازار املاک شمال را با خطر آلودگی روبرو ساخته بود، تغییرکاربری ها و تبدیل اراضی کشاورزی به ویلا ها بود اما امروز با ورود غیربومی ها دغدغه دیگری نیز پای خود را به مشکلات اراضی کشاورزی باز کرده است . در گذشته کشاورزان زمین های خود را می فروختند و سرایدار سازندگان ویلاها می شدند اما امروز دیگر در آن زمین جایی برایشان نیست و باید جای خود را به غیربومی های مهاجر بدهند.

تا چند سال قبل بیشتر غیر بومی هایی که برای خرید ملک در شمال قدم جلو می گذاشتند شامل اقشاری از اهالی سینما، ورزشکاران بنام و افراد پولدار ساکن تهران و چند کلانشهر بودند اما این روزها خریداران از قشرهای مختلفند و برخی حتی پیشه کشاورزی دارند.

البته هنوز اداره کل ثبت احوال بعنوان متولی اصلی آمار جمعیتی استان در این باره اظهار نظری نکرده است.چرا که بیشتر اراضی خرید و فروش شده دارای سند رسمی نیستند و با دست نوشته های معمولی که بعنوان اسناد دستارمی از آن نام برده می شود معامله می شوند. ییلاقات استان که اغلب افراد دارای وضعیت مالی ضعیف تری هستند هدف خریدران قرار گرفته بود اما اکنون مناطق دشت و جلگه نیز مورد معامله قرار می گیرد.

یک مشاور املاک در ساری می گوید: همین چند روز پیش یک گروه از استان دیگری آمده و یک ساختمان 12 واحدی را در خیابان فرهنگ ساری خریدند. این نشان از این واقعیت دارد که غیربومی ها پول می دهند و ملک می خرند. به زودی مازندران مملو از غیر بومی ها خواهد بود.

در هر صورت شمال شاهد ورود این میهمانان ناخوانده است. شاید روزی برسد که لهجه اصفهانی و خراسانی و همدانی و... بر گویش مازندرانی و گیلکی بچربد. گویش مردم منطقه شاهد تغییراتی زیربنایی شود.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :