تازه ها

شنبه 13 مرداد 1397-12:30 کد خبر:37179

تکذیب شایعه گرانی بنزین؛ در پمپ بنزین‌ها تجمع نکنید!

چالش بنزینی!

انعکاس شمال - نگرانی از اینکه برای دریافت بنزین هزار تومانی هم باید ساعت ها در صف منتظر بمانند، رانندگان را کلافه کرده است.اما شایعات در باره دلایل این اتفاق خیلی زیاد است.


انعکاس شمال، سرویس اجتماعی: چند روز است که ساکنان شرق گیلان و غرب مازندران با بحران کمبود بنزین روبرو هستند. برخی از رانندگان باید ساعت های طولانی در صف های طویل بمانند تا بتوانند سهمیه بنزین روز خود را دریافت کنند. پراید 15 و پژو 25 لیتر می توانند بنزین بزنند. حالا شرایط بحرانی بنزین کم کم دارد به مناطق مرکزی و شرق استان مازندران می رسد. نگرانی از اینکه برای دریافت بنزین هزار تومانی هم باید ساعت ها در صف منتظر بمانند، رانندگان را کلافه کرده است.اما شایعات در باره دلایل این اتفاق خیلی زیاد است. برخی ها می گویند قرار است بنزین را گران کنند و برخی هم عقیده دارند که اعتصاب کامیون ها باعث این چالش نابهنگام شده است. به هر حال باید چند روزی در ایناره دندان روی جگر گذاشت تا حقیقت ماجرا مشخص شود.ماجرایی که شاید حتی از بحران دلار و سکه هم برای مردم مهم تر باشد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید: شایعات مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در کشور بی اساس است.

سید محمدرضا موسوی خواه ­با اشاره به شایعات منتشر شده در فضای مجازی افزود: اگر قرار به افزایش قیمت حامل های انرژی در میان باشد وزارت نفت به ویژه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی موضوع را اطلاع رسانی و با مردم در میان خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ بحثی در رابطه با افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین در سطح دولت و مجلس مطرح نبوده است گفت: موضوع مورد بحث فعلی راهکارهای کنترل مصرف سوخت و توزیع مناسب فرآورده های نفتی در سطح کارشناسان، سیاست گذاران و مسئولان بوده است.

موسوی خواه­­ ضمن تاکید بر اینکه هیچ کمبودی به لحاظ منابع ارزی و انرژی در کشور وجود ندارد، افزود: هم اکنون وضعیت ذخایر فرآورده های نفتی از قبیل بنزین، نفت گاز و نظایر این از شرایط بسیار خوبی در سطح کشور برخوردار است.

وی­ با اشاره به اینکه توزیع فرآورده های نفتی بوسیله نفتکش های جاده پیما از انبارهای این شرکت به اقصی نقاط کشور صورت می گیرد ادامه داد: ترافیک های جاده ای و به تبع تردد و معطلی نفت کش ها در برخی ازمسیرهای مواصلاتی کشور در­هفته گذشته موجب تعطیلی موقت و گاه و بی گاه برخی از جایگاه های سوخت در شهرهای شمالی کشور مانند چالوس، نوشهر، تنکابن شده است.

مدیرعامل شرکت کلی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: این عامل ضمن دامن زدن به شایعات گسترده به خصوص گرانی قیمت بنزین در جامعه خیل عظیمی از مردم را به جایگاه های سوخت کشاند.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که به گزارش عینی خبرنگاران صف های طولانی خودرو در برخی جایگاه های سوخت استان به خصوص جایگاه های درون شهری و بویژه در شهرهای آمل، بابل و ساری موجب ازدحام در برخی مناطق شد و این درحالی بودکه تانکر های سوخت دراین جایگاهها در حال تخلیه فرآورده های نفتی بودند.

البته در جایگاه های جاده ای سوخت و حتی در شهر های مانند قائمشهر این وضعیت عادی بوده و هیچگونه صف برای تامین سوخت مشاهده نشده است.

همچنین گزارش واصله از شهر های دیگر نیز خبر از روند عادی سوخت گیری در جایگاه ها می دهد و مردم اعتنایی به شایعات نکرده اند.

در چند روز گذشته مشکلاتی در تامین سوخت بنزین غرب استان ایجاد شد که به گفته مسئولان شرکت فرآورده های نفتی مازندران، تنها علت آن وضعیت بازسازی پالایشگاه تهران بود تا تعمیراتی بر آن صورت گیرد، اما این موضوع تغییری در روند تامین سوخت به استان نداده است.

روابط عمومی شرکت پخش فراورده های مازندران طی اعلامیه ای اطلاع داد مشکلی در تامین سوخت استان در حال حاضر وجود ندارد و به میزان مورد نیاز تامین و همچنین ذخیره سازی شده است.

این روابط عمومی با اعلام اینکه ذخیره سازی به اندازه کافی هست از مردم خواست هجوم نیاورند، چون هجوم به جایگاه های سوخت فقط باعث صرف وقت و کاهش خدمات ارائه شده و ترافیک سوخت گیری بیشتر در داخل شهرها می شود.

شرکت ملی پالایش ‌وپخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز اعلام کرد بنزین مورد نیاز هموطنان در استان‌های شمالی کشور تامین شده و هیچ مشکلی در عرضه سوخت وجود ندارد و ضمنا دولت هیچ برنامه ای برای تغییر قیمت ندارد.

مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز گفت: توزیع بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت بدون هیچ مشکلی و بی‌وقفه ادامه دارد و اخبار برخی رسانه‌ها مبنی بر تعطیلی جایگاه‌ها و کمبود بنزین صحت ندارد.

روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیز اظهار کرد: ازدحام موجود در برخی جایگاه‌ها مربوط به تعطیلات تابستانی و افزایش سفرهای برون‌شهری است و توزیع بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت بی‌وقفه ادامه دارد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ساری نیز با اشاره به نبود مشکل در تامین سوخت و افزایش 12 درصدی مصرف بنزین در سه ماهه اول سال گفت: طی این مدت در جایگاههای سطح منطقه ساری 292 میلیون لیتر بنزین مصرف شد.

حسینعلی طالبی افزود: در حال حاضر با توجه به ذخیره سازی مطلوب هیچ مشکلی در تامین و توزیع بنزین وجود ندارد و به طور متوسط روزانه بیش از 3 میلیون لیتر بنزین از انبار نفت ساری به مقصد جایگاههای سوخت ارسال و توزیع می شود .

گفتنی است در سه ماه نخست امسال بیش از 145 میلیون لیتر نفتگاز و حدود 19 میلیون لیتر نفت سفید درمازندران توزیع شد .

طالبی افزود : واحد های بازرسی ، نظارتی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ساری 24 ساعته ، حتی در ایام تعطیل فعالیت می کنند تا رضایت شهروندان و مسافرین را جلب نمایند .

مدیر منطقه ساری تاکید کرد : شماره تماسهای 09627 سامانه پاسخگویی به شکایات مردمی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و شماره 01133270140 این شرکت به طور شبانه روزی آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شهروندان می باشد.

به دنبال آشفتگی در بازار اقتصادی چند روز گذشته دامنه شایعات و نابسامانی ها به بازار بنزین رسید که ماحصل آن فشار و تنش روانی بین مردم و هجوم آنها به جایگاه های عرضه سوخت شد.

در این میان شبکه های اجتماعی با انتشار تصاویر از برخی جایگاه های سوخت که علت نداشتن سوخت در آنها هنوز مشخص نیست، اقدام به انتشار شایعه کمبود سوخت کردند.

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :