تازه ها

دوشنبه 8 مرداد 1397-15:15 کد خبر:37171

پرسه مرگ در سواحل خزر

انعکاس شمال - مرگ در سواحل و رودخانه های مازندران پرسه می زند. طعمه های  او شناگران و افرادی هستند که بی توجه به هشدار های ارائه شده از سوی منجیان غریق نجات ومسئولان امر تن به آب می زنند.


انعکاس شمال، سرویس حوادث: مرگ در سواحل و رودخانه های مازندران پرسه می زند. طعمه های  او شناگران و افرادی هستند که بی توجه به هشدار های ارائه شده از سوی منجیان غریق نجات ومسئولان امر تن به آب می زنند. در حالیکه به گمان خود را سپردن گرمای تابستان داغ و سوزان، خنکای آب را با کالبد خود هدیه می کنند غافل از اینکه عفریت مرگ تله های بسیاری بر سر راهشان قرار داده است. خیلی از این سهل انگاران قبل از انکه بتوانند راهی برای خلاصی خود از تارهای نامریی دریا بیابند برای همیشه تاریخ با زندگی وادعی تلخ می کنند و خانواده های زیادی هر بار که فصل سفر آغاز شود با یادآوری اینگونه اتفاقات دلشان آشوب می شود.

مادران بسیاری هستند که با گذشت سال های طولانی از مرگ فرزندانشان در سواحل خزر، هنوز هم وقتی پای به ماسه های نرم این مناطق می گذارند، دچار شوک شده و کامشان تلخ از این مصیبت می شود. اتفاق غیر قابل جبرانی که با اندکی تامل و تفکر هرگز رخ نمی داد. رخت سیاه بر تن والدین نمی نشست.

هر بار که تابستان و موضوع سفر به میان می آید متولیان امر بر این نکته تاکید می کنند که قربانیان دریا اغلب غیر بومی هایی هستند که خارج از طرح دریا خود را به آب سپرده و جان می دهند اما برابر آمارهای موجود طی 58 روز گذشته از آغاز طرح دریا در سواحل مازندران بیش از 11 تن جان خود را در میان امواج خروشان خزر از دست داده اند که از این میان تقریبا نیمی از انها را ساکنان بومی استان تشکیل می دادند.

در سواحل استان گیلان نیز وضعیت به همین منوال پیش می رود و درصد بالایی از افراد غرق شده را ساکنان بومی منطقه تشکیل می دهند. همین چند روز قبل بود که 5 پسر نوجوان در سواحل چمخاله استان گیلان تن به آب زدند و سه نفرشان برای همیشه مهر باطل بر شناسنامه هاشان خورد.

تا صبح روز پنجشنبه 28تیرماه گذشته که 58 روز از آغاز طرح های سالم سازی دریا در مازندران گذشت، 11 شناگر در دریای مازندران جان خود را از دست داده اند که از این میان 4 تن بومی و بقیه از گردشگران و افراد غیر بومی استان بودند.

در همین حال بیش از هزارو344 تن از افرادی که در میان امواج خزر گرفتار آمده و در آستانه وداع با زندگی بودند از سوی نیروهای امداد و نجات غریق نجات یافتند که در میان آنها 335 تن زن و بقیه مرد بودند.

نکته جالب در میان آمار قربانیان امسال سواحل مازندران این بود که تمام قربانیان امسال سواحل خزر در مازندران را همگی مردان تشکیل می دادند که میانگین سنی آنها 30 سال بوده است و هیچ زنی در میان غرق شده ها نیست.

 در این حال شهرستان بابلسر با 5 غریق در صدر آمار کشته شده ها قرار دارد وبالاترین غریق ها در روزهای پنجشنبه رخ داده و ساعت این رخداد اغلب بین 3تا 5 عصر رخ داده است.

در مقایسه آماری این تعداد غریق با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش حدود 50 درصدی نسبت به سال قبل هستیم.اما به نظر می رسد که آمار قربانیان در رودخانه های مازندران روند صعودی داشته است.

دو روز قبل بود که اورژانس مازندران از گرفتار آمدن دو مرد در آبندان های روستای رمنت بابل واقع در جاده بهنمیردر منطقه مرکزی مازندران خبر داد.این دو مرد که 65 و 55 ساله بودند بعد از ورود به داخل آب بندان دچار مشکل شده و بی حال روی زمین افتاده بودند. بر اساس اعلام متخصصان اورژانس بابل مرد 65 ساله دچار ایست قلبی شده و فوت کرد و مرد 55 ساله به بیمارستان منتقل شده است.

در همین راستا طی حادثه دیگری که در رودخانه هراز رخ داد مرد 60 ساله ای که برای نجات پسرش خود را به داخل رودخانه هراز انداخته بود ناپدید شد.

این حادثه روز جمعه 29 تیر 97  هنگامی رخ داد که پسر 25 ساله ای ناگهان زیر پایش خالی شده و به داخل رودخانه هراز سقوط کرد. پدر 60 ساله او که شاهد این حادثه بود خود را به داخل آب انداخت تا شاید پسرش را نجات دهد اما خود نیز گرفتار امواج رودخانه شد.

هر چند که عمر پسر جوان به دنیا بود و او بعد از مسافتی به ریشه درختی گیر کرده و از غرق شدن نجات یافت اما پدرش ناپدید شده است.عملیات جست و جو برای یافتن او ادامه دارد.

طرح سالمسازی دریا با هدف حفاظت از امنیت شناگران و استقرار ناجیان غریق در سواحل مازندرانی دریای خزر از اول خرداد ماه امسال به اجرا گذاشته شد.
امسال بر اساس اعلام دبیر ستاد ساماندهی دریای خزر در مازندران ، 350 نقطه حادثه خیر در سواحل مازندرانی دریای خزر برای جلوگیری از شنا با تابلوی ' شنا ممنوع ' نشانه گذاری شده است .

سال گذشته حدود 50  نفر در سواحل دریای خزر در مازندران جان خود را از دست دادند که افزون بر 95 درصد آنان مسافران تابستانی بودند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :