تازه ها

دوشنبه 8 مرداد 1397-14:41 کد خبر:37169

ماجرای کشت دوم برنج در مازندران ممنوع است یا مجاز، تکلیف را روشن کنید

سردرگم از گفته های دو پهلوی مدیران

انعکاس شمال - اظهار نظر های متفاوت درباره ممنوعیت یا مجاز بودن کشت دوم برنج در اراضی استان کشاورزان مازندرانی را دچار سردر گمی عجیبی کرده است.


فاطمه سیفی: اظهار نظر های متفاوت درباره ممنوعیت یا مجاز بودن کشت دوم برنج در اراضی استان کشاورزان مازندرانی را دچار سردر گمی عجیبی کرده است. در حالیکه رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به وجود کم آبی در اراضی کشاورزی استان  اشاره داشته گفته است که کشت دوم در استان محدود است اما ممنوع نیست.اما مديرکل آب منطقه اي مازندران به ممنوعيت کشت دوم در سال زراعي 97 اشاره کرد و گفته که سدهاي مازندران در زمان کشت دوم بسته مي شوند و هيچ آبي از آن خارج نخواهد شد.

*کشت دوم برنج در مازندران ممنوع نشده است

عزیزالله شهیدی فررئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران  براین اعتقاد است که در اراضی مناطق شرق استان در شهرستان‌های گلوگاه، بهشهر، نکا و میاندورود که اراضی پایین دست سد شهید رجایی هستند به دلیل کمبود منابع آبی نباید کشت دوم انجام شوداما در زمین‌های حوزه آبریز رودخانه هراز در صورتی که آبندان‌ها و روان آب‌های کافی وجود داشته باشد ممنوعیتی برای کشت دوم برنج نیست.

او با اشاره به اینکه نباید از آب چاه برای کشت دوم استفاده کرد، به کشاورزان نوار ساحلی توصیه کرده، در صورتی که از چاه‌های عمیق یا نیمه عمیق برای کشت دوم استفاده می‌کنند؛ به دلیل لب شور بودن چاه‌ها، به هیچ وجه کشت دوم صورت نگیرد. همچنین برای کشت دوم خزانه‌گیری و نشای مجدد انجام ندهند چون به دلیل نیاز به آب زیاد، برای ادامه زراعت قطعا با کم آبی روبه‌رو می‌شوند.

*سدهاي مازندران بر روي کشت دوم بسته مي شوند

مديرکل آب منطقه اي مازندران به ممنوعيت کشت دوم در سال زراعي 97 اشاره کرد و گفت: سدهاي مازندران در زمان کشت دوم بسته مي شوند و هيچ آبي از آن خارج نخواهد شد.

محمد ابراهيم يخکشي افزود: با توجه به اينکه پيش از اين به دليل کاهش سطح ذخيره آبي استان، کشت دوم ممنوع اعلام شد، با پايان کشت نخست که حدود اوايل مرداد ماه مي باشد، سدهاي استان براي آبگيري از اين تاريخ تا بهار سال آينده بسته خواهند ماند.

وي با بيان اينکه امسال آبگيري سدهاي مازندران 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، گفت: بهره برداري بيش از حد امکان آسيب به ذخيره هاي آبي استان را افزايش مي دهد.

مديرعامل آب منطقه اي مازندران به کاهش 80 ميليون متر مکعبي تراز منابع آب زيرزميني استان در دوره 10 ساله گذشته اشاره کرد و گفت : چشمه هاي استان نيز امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش در آبدهي را تجربه کردند.

اين درحالي است که به گزارش هواشناسي مازندران نيز، امسال نسبت به سال آبي قبل شاهد کاهش 30 درصدي بارندگي در استان هستيم.

يخکشي تاکيد کرد: با توجه به شرايط موجود هيچ کشاورزي حق برداشت آب از سفره هاي زير زميني براي کشت دوم را ندارد و کشاورزان بايد به کشت نخست براي امسال اکتفا نمايند.

وي موضوع خشکسالي را مشکلي جدي توصيف کرد و گفت که اين موضوع مختص به مازندران نبوده و براي گذر از اين وضعيت بايد همه مردم همراهي کنند و بهره برداري خود را به حداقل برسانند.

مديرکل آب منطقه اي مازندران همچنين از پايش و بازرسي مستمر زمين هاي کشاورزي براي نظارت بر استفاده آب زير زميني خبر داد و گفت: در صورت مشاهده هرگونه تخلف، تمام مشاهدات براي برخورد قانوني مستند سازي مي شود.

يخکشي با اشاره به يکساله بودن پروانه بهره برداري از آب چاه کشاورزي، ادامه داد: لغو پروانه بهره برداري يکي از اقدامات قانوني است که در برابر اضافه برداشت از آب چاه ها براي کشت دوم انجام مي شود.

وي ادامه داد: در صورت عدم توجه به اخطار ممنوعيت بهره برداري از آب چاه براي کشت دوم و تکرار اقدام غير قانوني، افزاد به مراجع قضايي معرفي خواهند شد.

مديرکل آب منطقه اي مازندران همچنين تاکيد کرد: بر اساس قانون در صورت مشاهده هرگونه اضافه برداشت از آب که منجر به خسارت به طبيعت شود، خاطيان جريمه و هزينه خسارت از آنها گرفته مي شود و ممکن است هيزنه خسارت از برداشت محصول نيز بيشتر باشد.

ارقام غالب کشت برنج در مازندران ارقام محلي نظير طارم محلي و هاشمي است ولي ارقام پرمحصولي مانند ' شيرودي' ،' فجر ' و 'ندا ' نيز در اين استان کشت مي شود .

ميزان آب مصرفي اراضي شاليزاري به ازاي هر هکتار به طور ميانگين در ارقام محلي هشت تا 9 هزار مترمکعب و در ارقام پر محصول تا 12 هزار متر مکعب است.

مازندران 230 هزار هکتار زمين شاليزاري دارد که از اين ميزان امسال 208هزار هکتار به زير کشت برنج رفت.

بخش از زمين هاي شاليزاري مازندران به صورت مستقيم از طريق آب رودخانه ها و باقي از طريق بيش از 130 هزار حلقه چاه آبياري مي شوند که تنها 90 هزار عدد از آنها مجوز بهره برداري دارند.

فصل برداشت برنج که از هفته قبل آغاز شد هم اکنون نيز جريان دارد و پيش بيني مي شود تا اواخر ماه جاري ادامه داشته باشد.

*مشکل کمبود آب در مازندران جدی است

عبدالله رضییان رئیس مجمع نمایندگان مازندران  هم با تاکید بر مدیریت منابع آب در استان گفته که کمک‌های خوبی به کشاورزان در زمینه تسطیح  اراضی و بازسازی زمین‌های کشاورزی شد اما  در بخش آب کمبود داریم. 

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به  جدی بودن مشکل آب در استان گفت: البته تا حدودی شرایط آب شرب بهتر است فصل تابستان ممکن است مشکل داشته باشیم  اما باقی فصل‌ها مشکل چندانی نیست اما مشکل در بخش  کشاورزی بیشتر است  زیرا زمان آن فصل تابستان است که زیرساخت‌های آب حتما باید اصلاح شود.

رضیان ادامه داد: در شبکه آبرسانی در سدها مشکل داریم چون منابع اندک و قلیل است که  در جلسه با مجمع حوزه نیرو قرار شد کار ویژه ای برای مازندران انجام گیرد و  چون شرکت‌ها حالت خصولتی دارند. شرکت‌ها می‌توانند از منابع بیرون مانند منابع بانکی استفاده کنند که استاندار  آنان را به پست بانک معرفی کرد که  پروژه‌های زیرساختی آب تکمیل شود تا بتوانیم در بخش کشاورزی و در بحث آب پاسخگوی کشاورزان باشیم.هارش خبر

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :